بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

نمایش نخستین فرش‌های باغی قاجاری در کاخ گلستان

نمایش نخستین فرش‌های باغی قاجاری در کاخ گلستان

تاریخ برگزاری: از 1396/7/3 تا 1396/7/30 (به مدت 28روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره نمایش نخستین فرش‌های باغی قاجاری در کاخ گلستان باغ ایرانی در فرش ایرانی

فرش‌بافی در ایران و فرش‌های ایرانی در دوره‌های مختلف تاریخی آنقدر شهره‌اند که نیازی به معرفی ندارند. با این‌حال، از آن‌جا که هنرهای ایرانی، هر کدام در تاریخ پر فرازونشیب ایران، بالا و پایین‌های زیادی را دیده‌اند، فرش ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نبوده‌است.

در اواخر قرن نوزدهم و در زمانی‌که قاجارها روی کار بودند، فرش‌بافی در ایران رونق خوبی گرفت و بدل به صنعتی بزرگ شد. در آن سال‌ها برای اولین‌بار برخی از شرکت‌های اروپایی و آمریکایی به ایران آمدند و فرش‌های ایرانی را به بازار کشورهای خودشان بردند.

از آن زمان تا امروز، فرش ایرانی هنری شناخته‌شده و با ارزش است. فرش‌هایی که در دوره قاجار بافته شده‌اند، در کنار فرش‌های قدیمی‌تر، از همین رو اهمیت زیادی دارند.

فرش‌های این دوره نیز مانند دوره‌های پیشین، هرکدام بنا بر طرحشان نامی داشته‌اند. فرش‌های باغی یکی از این دسته‌بندی‌های فرش‌های بافته‌شده در دوره قاجار هستند.

آرتور اپهام پوپ(Arthur Upham Pope) که جنبه‌های زیادی از هنرهای ایرانی را به جهان معرفی کرده‌است، درباره فرش باغی می‌گوید: "باغ موضوع مهمی در میان ایرانی‌هاست و آن‌ها در اکثر قالی‌هایشان، به شکلی شکوهمندانه و زنده باغ را تصویر کرده‌اند."

این پژوهشگر بر این باور بوده است که فرش ایرانی بیش از آن‌که فرش باشد باغ است و باغ دز ذهن ایرانی تمثیلی است از بهشت، آرامش و روح.

کاخ گلستان تهران نیز گنجینه نفیسی از فرش‌های باغی دارد که متعلق به اواخر دوره قاجار هستند و به‌ همین دلیل نیز نمایشگاهی با عنوان "نخستین فرش‌های باغی قاجاری" در عمارت چادرخانه کاخ گلستان، 9 تخته فرش باغی؛ شامل 7 تخته قالیچه و 2 تخته قالی، از جنس ابریشم، پشم و پنبه، را به نمایش خواهد گذاشت.

البته این 9 تخته فرش تنها بخشی از 340 تخته فرش و قالیچه‌ای هستند که در کاخ گلستان نگهداری می‌شوند، که البته قرار است آن‌ها نیز به مرور نمایش داده شوند.

علاقمندان به هنر فرش، فرش‌بافی و صنعت دوره قاجار، می‌توانند از 3 تا 30 مهر با حضور در عمارت چادرخانه کاخ گلستان واقع در میدان ارگ و از ساعت 9 صبح تا 16 بعدازظهر، با فرش‌های باغی ایرانی آشنا شوند.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: