بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

برنامه احیای آیین ورزامُشته

برنامه احیای آیین ورزامُشته

تاریخ برگزاری: از 1396/7/13 تا 1396/7/14 (به مدت 2روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره برنامه احیای آیین ورزامُشته پاسداشت آیین‌های خیر و برکت در گیلان

در گیلان و مازندارن، از میان همه آن‌هایی که روی یک زمین کشت‌وکار می‌کردند، هرکس که آخرین دسته برنج را درو می‌کرد، مستحق آن بود که هدیه‌ای ویژه از دارنده آن زمین بگیرد. آن هدیه ویژه همان آخرین دسته‌های برنج درو شده بود. این خوشه‌های برنج، برعکس، بر دیوار خانه‌ها یا تلارها -محل نگهداری گاو و گوسفند- آویزان می‌شد.  

زمانی که گاو نر، یا همان ورزه در زبان گیلکی را، در آغاز فصل آماده‌کردن شالیزارها به بیجار می‌بردند این دسته برنج را طبق آیین خاصی به گاو می‌دادند؛ دسته‌ای که نام ورزه مشته را به خود می‌گرفت و بنابر باورهای محلی به گاو قوت می‌داد. همچنین ورزه مشت نشانه‌ای برکت‌خواهی از طبیعت است.

ورزه مشته هنوز هم بر روی بسیاری از دیوارهای خانه‌ها و مغازه‌های مردم گیلان و مازندارن دیده می‌شود تا با خود برکت بیاورد.

اهمیت ورزه‌مشته را شاید باید به دورانی برگرداند که گاو در آن بزرگترین سرمایه یک خانواده روستایی بود و آن‌را مار یا همان مادر می‌نامیدند.

زیبایی و اهمیت آیین ورزا مُشته سبب شده تا برنامه‌ای پژوهشی-آیینی برای پاسداشت آن که در واقع پاسداشت خیر و برکت در گیلان است برگزار شود.

از همین‌رو، موسسه آموزشی-پژوهشی گردشگران پایدار گیل برای روزهای 13 و 14 مهرماه برنامه‌ای ویژه ترتیب داده‌اند تا این آیین را معرفی کنند.

به همین منظور روز سیزدهم یعنی پنجشنبه، پژوهش‌هایی که درباره این آیین انجام شده، ارائه و در روز چهاردهم یعنی جمعه این آیین احیا خواهد شد.

برای شرکت در روز اول برنامه می‌توانید از ساعت 16 تا 20 به موسسه آموزشی پژوهشی گردشگران پایدار گیل بروید و برای شرکت در احیای آیین در روز بعدی برنامه نیز از ساعت 9 صبح الی 12-13 ظهر در محل تلارخونه بردبار خمام حضور داشته باشید.

برای شرکت در این برنامه نیاز است تا در آن ثبت‌نام کنید که برای این‌کار می‌توانید با شماره 09113482474  تماس بگیرید.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: