بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

متولدین لهستان؛ نمایشگاهی از میراث لهستانی‌ها در تهران و اصفهان

متولدین لهستان؛ نمایشگاهی از میراث لهستانی‌ها در تهران و اصفهان

تاریخ برگزاری: از 1396/7/14 تا 1396/9/2 (به مدت 49روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

درباره متولدین لهستان؛ نمایشگاهی از میراث لهستانی‌ها در تهران و اصفهان تاملی در آثار ابوالقاسم جلا

تهران و اصفهان در روزهای مهر و آبان میزبان کودکان لهستانی‌اند؛ آن‌هم از لنز دوربین ابوالقاسم جلا که عکس‌هایش نیم قرن بعد از آن‌که جنگ جهانی دوم به اتمام رسید پیدا شد. پریسا دمندان نمایشگاهی را برای آثار منحصر به فرد ابوالقاسم جلا کیوریت کرده که می‌توان آن را نمونه‌ای از میراث تاریخی دو فرهنگ ایران و لهستان دانست و یادآوری از روزهای جنگ جهانی دوم.

اسناد تاریخی می‌گویند در جریان جنگ جهانی دوم، لهستان از طرفی مورد هجوم آلمان و از طرف دیگر شوروی قرار گرفت و دو قسمت شد. اسرا و آوارگان لهستانی بعد از این اتفاق وضعیت خوبی پیدا نکردند، بسیاری از آن‌ها در اردوگاه‌های کار شوروی و در در شرایطی وخیم اسکان داده شدند و برخی از آن‌ها نیز ایران را یکی از پناهگاه‌های می‌دانستند که همچنین از آن برای عبور و اسکان در اردوگاه‌های آوارگان در فلسطین و آفریقا استفاده می‌کردند. با اینکه لهستانی‌ها ایران را بیش‌تر مسیری برای رسیدن به کشورهای دیگر می‌دانستند اما تعداد زیادی از غیرنظامیان لهستانی‌ها نیز در اردوگاه هایی که از وزارت کشور در شهرهایی همچون تهران، اصفهان، و مشهد دایر کرده بودند ماندند.

مهاجران لهستانی تا پایان جنگ در ایران ماندند و آن‌گاه به کشورشان بازگشتند، اما آثاری نیز از آن‌ها به جا ماند که مهم‌ترین آن مجموعه عکس ابوالقاسم جلا، عکاس اصفهانی است که در کتابی با عنوان "بچه‌های اصفهان" در دسترس است.

در این روزها و به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد ورود صدوبیست هزار لهستانی به ایران است که دو نمایشگاهی از آثار این عکاس در تهران و اصفهان با عنوان "کودکان لهستانی بعد از 75 سال به ایران بازمی‌گردند" به نمایش در خواهد آمد.

نمایشگاه تهران از 14 مهر تا 9 آبان، هر روز از ساعت 10 صبح تا 16 بعدازظهر در نگارخانه مجموعه فرهنگی-تاریخی کاخ سعدآباد این شهر برگزار خواهد شد و نمایشگاه اصفهان (‌شامل 67عکس‌دسته‌جمعی و تک پرتره‌های آتلیه‌ای و همچنین تصاویری از جامعه‌ی لهستانی‌ها) از ۱۸ مهر تا ۲ آذر در موزه‌ هنرهای معاصر اصفهان ساعت ۹ الی ۱۳:۳۰ و عصرها ۱۵ تا ۱۸ دایر است.

اگر از علاقمندان تصاویر تاریخی و تاریخ معاصر ایران هستید این نمایشگاه را از دست ندهید.

 

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: