بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

برگزاری هفته خوشنویسی خراسان‌ جنوبی

برگزاری هفته خوشنویسی خراسان‌ جنوبی

تاریخ برگزاری: از 1396/7/22 تا 1396/7/30 (به مدت 9روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

آدرس: استان خراسان جنوبی، بیرجند، بلوار مطهری، انجمن خوشنویسان بیرجند

درباره برگزاری هفته خوشنویسی خراسان‌ جنوبی

انجمن خوشنویسان ایران هفته‌ای به‌‎نام خوشنویسی برگزار می‌کند و چند برنامه را شامل آموزش خوشنویسی، سه نمایشگاه از آثار بزرگان و دیدار با هنرمندان و پیشکسوتان این عرصه را پیش می‌برد.

خوشنویسی در ایران از قدیم بخشی از ادب و هنر این مرز و بوم بوده‌است. پس از فتح اسلام در ایران خطاطی به شیوه نسخ بود که منجر به تولید شدن ده‌ها نسخه قرآن خطی شد.

در دوره حاکمیت ایلخانی‌ها این شیوه کمی دستخوش تحول شد و این تحول آن بود که کتاب‌ها نقوشی تزیینی پیدا کردند. میرعلی تبریزی کسی بود که در قرن هشتم یکی از تاثیرگذارترین حرکت‌ها در خوشنویسی ایرانی را انجام داد و آن چیزی نبود جز ادغام دو خط نسخ و تعلیق خطی که درنتیجه نستعلیق را شکل داد.

تا دورانی خوشنویسی برای کتابت قرآن بیش از هرچیز استفاده می‌شود، بعدتر این خطور براای نگارش دیوان اشعار و یا قطعه‌های ادبی و مکاتبات هم به کار رفت.

تحولات امروزی خوشنویسی در ایران را شاید بیش از هرچیز بتوان از دوره قاجار دنبال کرد که با آمدن تکنولوژی چاپ به ایران نستعلیق ایرانی گسترده شد و هنرمندانی مانند میرزا غلام اصفهانی و میرحسین خوشنویس هنر سیاه‌مشق را به اوج رساندند. پس از این دوره و با مدرن‌تر شدن هرچه بیش‌تر نگارش و چاپ و تغییر نیازهای اجتماعی، خوشنویسی کاملا تبدیل به یک هنر شد؛ هنری که تا امروز نیز ادامه داشته است.

خوشنویسی در تمام شهرها و فرهنگ‌های ایران وجود داشته است. خراسان جنوبی نیز یکی از مناطقی است که در این زمینه فعالیت‌های زیادی داشته است. پس بیراه نیست اگر برگزاری هفته خوشنویسی در این شهر بخشی از هنر خوشنویسی را به علاقمندانش معرفی کند. در این هفته سه نمایش خوشنویسی با حضور استاد یدالله کابلی خوانساری استاد بزرگ خوشنویسی ایران زمین و عضو شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان ایران و چهره ماندگار خوشنویسی برگزار می‌شود.26 مهر ساعت 19 در محل نگارخانه شهر، پنجشنبه 27 مهر ساعت 8:30 در نگارخانه بهمن حوزه هنری استان و همین روز ساعت 16:30 در نگارخانه سرو باغ تاریخی اکبریه این سه نمایش هستند.

 

برگزاری گارگاه آموزشی و دیدار هنرمندان با استاد کابلی نیز در پنجشنبه ٢٧ مهرماه، از ساعت 10 در محل انجمن خوشنویسان بیرجند برگزار خواهد شد. همچنین برگزاری سه دوره امتحانات و اعطای گواهینامه معتبر انجمن خوشنویسان ایران از برنامه‌های آموزشی این انجمن است.اگر از علاقمندان به خوشنویسی هستیدف هفته خوشنویسی بیرجند از 22 تا 30 مهرماه در این شهر برگزار خواهد شد.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: