بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

نخستین نمایشگاه سراسری هنرهای تجسمی افغانستان

نخستین نمایشگاه سراسری هنرهای تجسمی افغانستان

تاریخ برگزاری: از 1396/8/12 تا 1396/8/22 (به مدت 11روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

آدرس: تهران، خیابان شهید باهنر، میدان باهنر، مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران، گالری شماره 1

درباره نخستین نمایشگاه سراسری هنرهای تجسمی افغانستان تصویری جدیدی از افغانستان در نیاوران

ایران‌پلنر | "نیمروز" نام نمایشگاهی است که به قصد نمایشِ هنرهای تجسمی افغانستان، در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار می‌شود.

سال‌هاست نمایشگاه‌های مختلفی از کشورهای جهان در ایران برگزار می‌شود، اما در همه این سال‌ها جای خالی افغانستان حس می‌شد. شاید دلیل این خلاء این بوده که کمتر کسی به ارتباط فرهنگی، تاریخی و هنری میان ایران و افغانستان می‌اندیشد و چه بسی کمتر کسی می‌داند که ایران و افغانستان قرابت‌ها و حتی شباهت‌های زیادی دارند.

از این گذشته به موازات مشکلات مختلفِ سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی در افغانستان، هنرمندانی از این کشور در نقاط مختلف دنیا آثاری را خلق کردند که هم درد و رنج مردم را نشان می‌دهد، هم فرهنگ افغانستانی را و هم هنری که با وجود همه کمبودها با جهان امروز پیشرفت کرده است.

در نمایشگاه نیمروز که به همت مریم کوهستانی –مجسمه‌ساز-، مدیر هنری و اجرایی نمایشگاه و با حمایت مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد و موزه هنرهای معاصر برگزار می‌شود، 140 اثر از 53 هنرمند افغانستانی که در کشورهای فرانسه، آذربایجان، آلمان، آمریکا، استرالیا، افغانستان، پاکستان، سوئد، هلند، نروژ و ایران هستند نمایش داده می‌شود. نقاشی، مجسمه، نقاشی‌خط، عکس، ویدئو و اینستالیشن شاخه‌های هنری آثار این نمایشگاه خواهد بود.

رونمایی از کتاب آثار هنرمندان افغانستانی-کتابی درباره هنرمندان و آثارشان- در مراسم افتتاحیه یکی ‌دیگر از برنامه‌های این نمایشگاه است.

هدف از برگزاری این نمایشگاه شناساندن هنرهای تجسمی افغانستان و نزدیک کردن دو فرهنگ افغانستان و ایران است. مریم کوهستانی مدیر اجرایی نمایشگاه نیز گفته نام این نمایشگاه را نیمروز گذاشته، چراکه نیمروز، در واقع نام تاریخی خراسان بزرگ است که در شاهنامه‌ فردوسی، بارها از آن یاد شده است. خراسان بزرگ، وطن مشترک افغانستان و ایران است.

نیمروز در قالب نمایشگاهی سراسری از 12 تا 26 آبان در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران در انتظار علاقمندان به هنر افغانستان و فرهنگ مشترک میان دو کشور است.

 

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: