بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

جشن اسپندگان؛ روز بزرگداشت زن و زمین

جشن اسپندگان؛ روز بزرگداشت زن و زمین

تاریخ برگزاری: از 1396/12/5 تا 1396/12/5 (به مدت 1روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

آدرس: استان تهران، تهران، خیابان استاد نجات‌اللهی، نیش ورشو، خانه اندیشمندان علوم انسانی

درباره جشن اسپندگان؛ روز بزرگداشت زن و زمین

5 اسفند روز اسفندگان است و به همین مناسب ویژه‌برنامه‌ای با عنوان بزرگداشت زن و زمین در خانه اندیشمندان علوم انسانی تهران برگزار می‌شود.

سپندارمذ (از اصل اوستایی سپنت ارمیتی)، به معنای اندیشه و فداکاری مقدس و از امشاسپندان و نماد دوستداری و بردباری خداوند، نگهبان زمین، پاکی، باروری و سرسبزی آن است و گل بیدمشک ویژه اوست. همان گلی که پیشرو گلهای بهاری در هنگام جشن آرمتی (پنجم اسفند) زینت بخش باغ و بوستان هاست.

از طرف دیگر سپندارمذ فرشته پاسبان زنان پارسا و شوهردوست نیکخواه می‌باشد. از این رو در این جشن مردان ایرانی می‌کوشیدند که زنانشان را بیش از دیگر زمان‌ها، گرامی بدارند و به او بخشش‌ها می‌کردند. در این روز بانوی خانه، بر جایگاهی بلند می‌نشسته است، مردان خانه اعم از شوهر و پسران در فرمان او بوده‌اند و کارهای خانه را به انجام می‌رسانیده‌اند. از این رو، شوهر بر خود واجب می‌دانسته است که ارمغانی ارزنده به بانوی خود بدهد. حتی پاره‌ای از مردان می‌کوشیده‌اند که ارمغانی را بیابند و به بانوی خویش پیشکش بدارند که ارمغانی ویژه و بی نظیر باشد. مثلاً در نواحی از ایران که در اسفندماه هوا گرم بوده، مرد بر کوه فرا می رفته تا از یخچال‌ها، یخ و برف تازه به همراه بیاورد تا بانوی او آب خنک و گوارا بنوشد. این رسم در اصفهان و ری و دیگر شهرهای مهمه برقرار بوده است. بیشتر بخوانید.

انجمن فرهنگی افزار و خانه اندیشمندان علوم انسانی به پاس قدمت و اهمیت همین جشن در تقویم باستان ایرانی برنامه‌ای را با حضور محمد درویش، فرنگیس طوسی و میر جلال‌الدین کزازی برگزار می‌کنند. این برنامه ساعت 17:30 دقیقه روز شنبه در خانه اندیشمندان برگزار می‌شود و حضور در آن برای عموم آزاد است.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: