بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

شبِ سرو کاشمر

شبِ سرو کاشمر

تاریخ برگزاری: از 1397/1/30 تا 1397/1/30 (به مدت 1روز)

وضعیت برگزاری: اتمام یافته

ساعت بازدید: از 9:00 تا 18:00

آدرس: استان خراسان رضوی، شهر کاشمر، دانشگاه پیام نور، تالار پروفسور شمس شریعت تریقان

درباره شبِ سرو کاشمر

شب سرو کاشمر در دنباله‌ی سلسله‌ نشست‌های شب‌های بخارا آخر فروردین ماه در شهر کاشمر برگزار می‌شود. به کوشش باغ حکمت ترشیز و با همکاری دانشگاه پیام نور کاشمر در این شهر برگزارمی‌شود.

"سرو کاشمر یا کشمر یا سرو سپند زرتشت درختی است که به باور زرتشتیان به دستور زرتشت کاشته شده است. این درخت بسیار زیبا و بزرگ بود و از سوی مردم ستوده می شد. چندان که آوازه‌اش به متوکل خلیفه عباسی رسید. خلیفه به بریدن آن به خواجه ابوالطیب عامل نیشابور به همراه درودگری نیشابوری و آوردنش به جعفریه فرمان داد. زرتشتیان آن شهر پیشنهاد کردند که در برابر نبریدنش، ۵۰۰۰۰ سکه زر بپردازند. اما این پیشنهاد نپذیرفته نشد و سرو کهن‌سال را بریدند و برای خلیفه به بغداد بردند. یک روز پیش از رسیدن درخت به بغداد، متوکل به قتل رسید و این مطابق پیش‌گویی زرتشت بود که گفته بود هر که این درخت را ببرد، کشته خواهد شد. گفته‌اند این سرو در زمان قطع شدن بیش از ۱۴۰۰ سال دیرینگی داشت".

این شب از نشست بخارا در شهر کاشمر و با همکاری باغ حکمت ترشیز و دانشگاه پیام نور برگزار خواهد شود و در آن دکتر بهرام پروین گنابادی پیرامون سرو کاشمر، دکتر میلاد عظیمی درباره‌ی مجله بخارا در افق فرهنگ ایران، دکتر سلمان ساکت درباره‌ی عمیدالملک کندری و دکتر حامد خاتمی پور درباره‌ی سیر اجمالی در کارنامه کاشمر پژوهی به عنوان سخنران حضور خواهند داشت.

پخش فیلم  مستندی درباره علی دهباشی و مجله بخارا و اجرای موسیقی بومی نیز از دیگر برنامه‌هایی است که در این شب اجرا می‌شوند.

اگر دوست دارید در این نشست و این شب از شب‌های بخارا شرکت کنید، 30 فروردین 1397 به تالار پروفسور شمس شریعت تریقان در دانشگاه پیام نور کاشمر بروید.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: