بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

برنامه سفر زنجان به گرماب 1 روزه

کد برنامه سفر: 38057 [ ایران پلنر ]
طول سفر: 1 روز
اماکن دیدنی: 5 مکان
درجه سختی: آسان
نوع مسیر: جاده ای
مسافت: فاقد اطلاعات

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: برنامه سفر زنجان به گرماب 1 روزه

شروع سفر

چقدر خوب است که یک روز تعطیل خود را به گشتی در اطراف شهر خود اختصاص دهیم. این بار می‌خواهیم از زنجان به سوی گرماب حرکت کنیم.

درست در وسط شهر افسانه‌ای سلطانیه بقایای ارگی به چشم می‌خورد که به گفته مورخان یکی از مهمترین مقرهای حکومت زمان خود محسوب می شده است. این ارگ حصار، برج و بارویی در اطراف خود داشته که پس از فروپاشی مغولان متروک شده است. گنبد فیروزه‌ای سلطانیه نیز در این ارگ جای گرفته است. علاوه بر این گنبد زیبا که یادگار الجایتو بوده، مقبره چلبی اوغلو نیز در این ارگ به چشم می‌خورد.

راهی مقبره قدیمی این عارف می شویم که اهالی به آن کلاه نمدی می‌گویند. مقبره آنقدر جذاب است که حلقه ذکر صوفیان را تداعی می‌کند. حجره‌ها و فضاهایی در اطراف قرار گرفته که احتمالاً حلقه ذکر زمستانی بوده است. مقبره چلبی اوغلو که احتمالاً از نوادگان مولوی بوده است را ترک کرده و به سوی مقبره ملأ حسن کاشی می‌رویم.

ملأ حسن از شاعران و عارفان دربار سلطان محمد خدابنده بوده و پس از فوتش، سلطان محمد به علت علاقه وافری که به وی داشته، مقبره‌ای زیبا و دیدنی برایش می‌سازد. کاربرد خط معقلی که به زیبایی بر گلوی گنبد دیده می‌شود از ویژگی‌های بارز این بنای کهن است.

آخرین مقبره‌ای که در این سفر بازدید می‌کنیم مقبره قیدار نبی است. آرامگاهی جذاب که با فرشتگان و پرندگان سفید تزئین شده و در کنار درخت زندگی گچبری های منحصر به فردی را برای آرامگاه رقم زده است. زیارتی از جد سی ام پیامبر اسلام (ص) به جا آورده و به سوی غار آهکی کتله خور می‌رویم.

آنطور که از نامش پیداست، غاری است با پستی و بلندی‌های راحت و در کوهی کم ارتفاع که خورشید از پشت آن طلوع می‌کند، قرار دارد. دهلیزها، گذرگاه‌ها، وجود ستون‌های عظیم و استالاگتیت‌ها و استالاگمیت‌های رنگارنگ و قندیل‌هایی توخالی با شکل‌های مختلفی مثل شیر خوابیده، لباس عروس و... آن را جزو منحصر به فردترین غارهای جهان قرار داده است.

سفر یک روزه خود را با دیدن زیبایی‌های این غار به پایان می‌رسانیم و سفری ۱ روزه و خاطره انگیز را برای خود به یادگار می‌گذاریم. با ما همراه باشید.

1 شب اقامت در گرماب
1 شب اقامت در گرماب
استان زنجان | گرماب
به مدت 1 شب در تاریخ 1398/11/29
آش ترش زنجانی
آش ترش زنجانی
استان زنجان
خورش آلوچه با مرغ
خورش آلوچه با مرغ
استان زنجان
شش انداز
شش انداز
استان زنجان
ملیله کاری
ملیله کاری
استان زنجان
چاقو سازی
چاقو سازی
استان زنجان
چاروق
چاروق
استان زنجان
نان اردک
نان اردک
استان زنجان

نقشه سفر برنامه سفر زنجان به گرماب 1 روزه

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: