بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

ماهی تنوری صبور

ماهی تنوری صبور

دستور پخت ماهی تنوری صبور
مواد لازم: ماهی‌ صُبور 2 عدد سبزی‌پلویی ‌ 300 گرم‌ سبزی ماهی گشنیز و شنبلیله کمی پیاز متوسط 2 عدد سیر 1 حبه‌ آب‌ تمر هندی ‌ نصف‌ لیوان‌ نمک‌ و فلفل‌ سیاه به مقدار لازم رب‌ گوجه‌فرنگی‌ یک‌ قاشق‌ غذا خوری‌

ابتدا داخل‌ شکم‌ ماهی‌ را تمیز می کنیم و می شوییم. فلس‌ ماهی‌ را لازم نیست جدا کنیم. بهتر است مقداری شیره خرما بر پوست ماهی بمالیم (ولی حتمی نیست) تا از سوختن آن به هنگام کباب کردن روی آتش، جلوگیری شود، چون پوست سوخته ی آن باعث ایجاد مزه تلخ می شود.

شکم ماهی را کاملا باز کرده و صاف می کنیم .‌مقداری‌ آب‌ تمرهندی‌ روی‌ شکم‌ ماهی‌می‌ریزیم‌ تا جذب‌ ماهی‌ شود. بهتر است مقدار شنبلیه خیلی کم باشد تا مزه ی سبزی ماهی تلخ نشود. سپس‌ سبزی‌ ماهی و سبزی بلویی راشسته‌ و خرد می‌کنیم‌. پیاز و سیر را نیز خرد می کنیم.

سیر و پیاز خرد شده را سرخ می کنیم. سپس با سبزی ماهی، سبزی بلویی و مقداری تمرهندی سفت مخلوط می کنیم. در مرحله‌ بعد فلفل‌، نمک‌ و بقیه‌ آب تمرهندی‌ را به‌ همراه‌ رب گوجه‌ فرنگی‌ به‌ بقیه مواد اضافه‌ کرده‌ و هم‌ می‌زنیم‌ و روی شکم‌ ماهی‌ می مالیم.

مخلوط به دست آمده را که روی شکم ماهی می گذارند، به زبان محلی " حشو " می گویند. هدف از این کار، خوشمزه شدن ماهی و جلوگیری از سوختن گوشت آن است.

سپس‌ ماهی‌ها را به پشت (یعنی شکم باز شده ی آن رو به بالا باشد) داخل‌ توری‌ ‌قرار داده‌ و آن‌ را روی زغال کباب‌ می‌کنیم‌، و یا می‌توانیم‌ آنها را درون‌ فر گذاشته‌ و کباب کنیم.

 

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: