بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

استان آذربایجان شرقی

مرکز استان: تبریز

در شمال غربی ایران یکی از بخش های باستانی کشورمان قرار گرفته است. استانی که به علت موقعیت خاص جغرافیایی اش، یکی از مناطق حساس و مهم کشور به شمار می رود.

آذربایجان شرقی با مساحت حدود 45491 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 3 میلیون و 800 هزار نفر یکی از استان های پرجمعیت ایران محسوب می شود. این استان که در محل به هم خوردگی دو رشته کوه البرز و زاگرس و در گوشه شمال غرب فلات ایران واقع شده، از سمت شمال با جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، از سمت غرب و جنوب غرب به استان آذربایجان غربی، از سمت شرق با استان اردبیل و از سمت جنوب شرق با استان زنجان همسایه است. آب و هوایش به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافی از اقلیم های متفاوتی برخوردار می‌باشد.

آذربایجان شرقی یکی از بخش های سرزمین مادها به شمار می رفت و تا حمله اسکندر با همین نام شناخته می شد؛ در زمان اسکندر سرداری به نام آتورپارت قیام کرده و با قراردادی مانع از پیوستن آذربایجان به یونانیان شد. بعد از اسکندر این سردار توانست اعلام استقلال کند و این منطقه را آذربادگان بنامد. از زوال ساسانیان تا به امروز این استان حوادث زیادی را پشت سر گذاشته که می توان به قیام ستارخان و باقرخان در شهر تبریز اشاره کرد.

این استان از جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوانی برخوردار بوده و همه ساله پذیرای گردشگران بسیاری از نقاط مختلف ایران و جهان است. از صنایع دستی‌ای که در این استان رونق زیادی دارند، می توان به مواردی چون قالي بافي، گليم بافي، جاجيم بافي، فرآورده هاي پوست و چرم، هنرهاي مرتبط با چوب، صحافي و جلد سازي سنتي اشاره کرد.

  • شهرهای استان آذربایجان شرقی
    تبریز
    تبریز

    یکی از شهرهای بزرگ ایران که منشاء اتفاقات بزرگی بوده و نخستین های زیادی را در دل خود جای داده شهر تاریخی تبریز است. بر طبق پاره ای منابع، وجه تسمیه این شهر در اصل «تپ + ریز» است؛ یعنی چیزی که باعث روان شدن گرما می‌شود که احتمالاً به‌خاطر چشمه‌های آب‌گرم اطراف آن است. این شهر با قدمت 4500 ساله ی خود بارها و بارها ویران و تجدید بنا شده است. بنای تبریز به دوران اشکانی و ساسانی برمی‌گردد؛ البته در آغاز دوران اسلامی روستای کوچکی بیش نبوده‌است. این شهر در طول حکومت چهارصدساله ی خاندان «رَوّادی» و اسکان قبیله ی عرب «اَزْد» به شکوفایی رسید. اوج شکوفایی تبریز در زمان ایلخانان بود که در این زمان، این شهر پایتخت قلمرویی پهناور از نیل تا آسیای مرکزی بوده‌است. ... بیشتر بخوانید