بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

استان آذربایجان شرقی

مرکز استان: تبریز

داستان استان آذربایجان شرقی

در شمال غربی ایران یکی از بخش های باستانی کشورمان قرار گرفته است. استانی که به علت موقعیت خاص جغرافیایی اش، یکی از مناطق حساس و مهم کشور به شمار می رود.

آذربایجان شرقی با مساحت حدود 45491 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 3 میلیون و 800 هزار نفر یکی از استان های پرجمعیت ایران محسوب می شود. این استان که در محل به هم خوردگی دو رشته کوه البرز و زاگرس و در گوشه شمال غرب فلات ایران واقع شده، از سمت شمال با جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، از سمت غرب و جنوب غرب به استان آذربایجان غربی، از سمت شرق با استان اردبیل و از سمت جنوب شرق با استان زنجان همسایه است. آب و هوایش به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافی از اقلیم های متفاوتی برخوردار می‌باشد.

آذربایجان شرقی یکی از بخش های سرزمین مادها به شمار می رفت و تا حمله اسکندر با همین نام شناخته می شد؛ در زمان اسکندر سرداری به نام آتورپارت قیام کرده و با قراردادی مانع از پیوستن آذربایجان به یونانیان شد. بعد از اسکندر این سردار توانست اعلام استقلال کند و این منطقه را آذربادگان بنامد. از زوال ساسانیان تا به امروز این استان حوادث زیادی را پشت سر گذاشته که می توان به قیام ستارخان و باقرخان در شهر تبریز اشاره کرد.

این استان از جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوانی برخوردار بوده و همه ساله پذیرای گردشگران بسیاری از نقاط مختلف ایران و جهان است. از صنایع دستی‌ای که در این استان رونق زیادی دارند، می توان به مواردی چون قالي بافي، گليم بافي، جاجيم بافي، فرآورده هاي پوست و چرم، هنرهاي مرتبط با چوب، صحافي و جلد سازي سنتي اشاره کرد.