بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

نمد

نمد

درباره نمد

نمد مالی یا کچه ترکمن و یا به اصطلا ح  اوماق و باسمه از صنایع دستی با ارزش و کهن در قوم ترکمن محسوب می‌شود. نمد بیشتر برای استفاده شخصی تولید می‌شود و برخلاف سایر مناطق ایران که نمد مالی کاری مردانه است، در استان گلستان و به خصوص در بین ترکمن ­ها نمد مالی و تولید محصولات نمدی به وسیله زنان انجام می‌شود.

هنگام تهیه نمد، زنان فامیل در میدانگاه یا روستا جمع مى‌شوند تا خانواده­هایی را که قصد درست کردن نمد دارند را یارى دهند. در آغاز حصیرى بر زمین افکنده و پشم‌ها را بر آن پهن مى‌کنند. زنى پشم‌هاى رنگین شده را با شانه‌اى آهنین که بر پایه‌اى چوبى (دیوانگ دارق) قرار دارد شانه مى‌کند و زنى آن‌ها را جدا کرده و تکه‌‌هاى دیگر مناسب را براى طرح نقش نمد کنار مى‌گذارد. (انداختن نقش‌هاى نمد بر عهده‌ زنان ماهر و با تجربه است.)

پس از انداختن طرح‌هاى رنگین با پشم‌هاى رنگ شده بر زمینه تیره پشم‌هاى سیاه یا قهوه‌اى، پشم‌ها را خیس کرده و آن را با حصیر لوله مى‌کنند. ابتدا مردان آن را مى‌غلطانند تا پشم خیس شده فشرده شود. پس از باز کردن حصیر زن‌ها پشم مرطوب و فشرده را لوله کرده و شروع به مالیدن مى‌‌کنند. انصافا دیدن این نمدها را نباید از دست داد.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: